Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Jaký byl náš rok 2014

4. ledna 2015 v 14:19

S přáním do nového roku 2015 jsem se rozhodla připojit ještě malou rekapitulaci roku předchozího. Sice jsme v roce 2014 nebyli na žádném zahraničním výjezdu, jak bylo zvykem v předchozích letech (2011 - Španělsko, 2012 - Polsko, 2013- Itálie), nicméně, rozhodně jsme neměli čas se nudit:)

Leden, únor
Tyto měsíce bývají již tradičně přípravné, zhruba od poloviny ledna začínají po období svátků první zkoušky sboru a většinou se v tomto mezidobí připravuje nový repertoár - proto je tento čas jedním z nejideálnějších pro nástup nových členů, jelikož všichni, tedy i ostřílení sboristi, začínají s nácvikem skladeb na startovní čáře:)

Březen
Tradičně jedno z prvních vystoupení bývá na univerzitním plese, kde se také často premiérově představí něco z nového repertoáru, jenž byl nacvičován během zkouškového období. Ani tento rok nebyl výjimkou, posluchače jsme tentokráte potěšili mimo jiné známou skladbou Karla Jenkinse - Adiemus, která svého času trhala žebříčky hitparád. No a potom se šlo samozřejmě plesat:)


Duben
V dubnu pokračovaly přípravy na sérii velkých koncertů i drobných vystoupení v rámci univerzitních akcí, které nás čekaly v následujících měsících.

Květen
Poslední květnovou neděli jsme se ve velkém vrátili na zámek Linhartovy u Krnova (článek o koncertu zde), kde jsme naším vystoupením otevírali turistickou sezónu. Linhartovy jsme totiž navštívili ještě půl roku předtím v období adventu, bohužel ve virózou velmi oslabeném složení (ostatně, více si můžete přečíst zde), přesto jsme si svým výkonem vysloužili pozvání kastelána na jarní období, neboť, jak sám řekl - "když takhle dobře zpívá sbor v poloviční sestavě, rád bych vás viděl, jak zpíváte, když přijedete všichni". A tak jsme přijeli a doufáme, že jsme pana kastelána nezklamali:)Červen
20. června jsme vystupovali na Slezské muzejní noci a ověřili jsme si, jak skvělá akustika je na schodišti Obecního domu:)Červenec
Úplně na začátku měsíce a vlastně již v době prázdnin jsme se zúčastnili koncertu v rámci evropského turné amerického sboru Rochester Oratorio Society (článek zde). Nutno poznamenat, že vedení sboru nejdříve pozvánce, která nám byla zaslána e-mailem, zcela nevěřilo, o to větší byla naše radost, když se zjistilo, že se nejedná o spam a americké těleso má skutečně zájem o vystoupení s námi:) Bylo pro nás velkou ctí zazpívat si vedle tohoto sboru a jednalo se o jeden z nejhezčích zážitků v tomto roce. Dokonce jsme dostali pozvání za velkou louži (více zde).


Zde si můžete poslechnout skladbu MLK (původně od U2), kterou jsme společně zazpívali na závěr koncertu.


Srpen
Zasloužený odpočinek:)

Září
Hned na začátku semestru jsme, stejně jako minulý rok, zazpívali v rámci akce ASPSU na dvoraně budovy na Masarykově třídě. Nevím, zda to bylo nevhodně zvoleným termínem, či počasím, ale letos se moc lidí neukázalo, což byla škoda, jelikož od několika osob v publiku jsme měli velmi příznivé ohlasy. Doufáme, že v příštím akademickém roce se nám vše podaří zorganizovat o něco lépe, abychom nebyli nad diváky v přesile:) Přece jen, jedná se o akci, která je určená studentům a zvláště prvákům, kterým má pomoci zorientovat se v novém prostředí univerzity a celého města. Vystoupení sboru je pak určeno naprosto všem, kdo mají chuť si nás poslechnout:) V září jsme ještě vystoupili na pro sbor poněkud netradiční akci Tattoo Silesia. Už jste někdy slyšeli zpívat sbor za zvuku tetovacích jehel? Zde k tomu byla jedinečná příležitost:)


Říjen
V říjnu se uskutečnil dlouho (tedy téměř dva roky) plánovaný koncert s naším spřáteleným sborem Bernardini z Břidličné (více zde).Vystoupení jsme zakončili společnou skladbou Sanctus Zdeňka Lukáše, kterou jsme se naučili na workshopu v rámci festivalu Rybnicka jesien chóralna v roce 2012 (reporty z festivalu jsou uveřejněny zde na blogu), kde jsme se se sborem Bernardini seznámili.


V neformálním duchu se pak neslo vystoupení v rámci Opavského vinného trhu v OC Breda Weinstein (více zde), kde sboristy pan Siostrzonek zpovídal nejen z jejich vztahu k vínu:)


Listopad
Velkou událostí pro celou Slezskou univerzitu bylo slavnostní zasedání vědeckých rad, na němž byl udělen titul doctor honoris in causa celosvětově uznávanému matematikovi, prof. Alexandru N. Sharkovskému. Sbor zakončil celou akci malým kulturním vystoupením a pana profesora velmi potěšil svou interpretací známé ukrajinské písně Ščedryk.


Prosinec
Závěr roku je vždy věnován adventním a vánočním koncertům a ani letošek nebyl výjimkou. Mimo tradičních vystoupení na Vánočním jarmarku v Opavě a Zpívání na schodech (přičemž obě akce se letos velmi vydařily), jsme participovali na velmi zajímavém komponovaném večeru k vlivu barokní literatury na lidové betlémy v 19. století nazvaném "Do jesliček panna chudičká dala synáčka svého". V krásném prostředí bývalého piaristického kláštera jsme zazpívali výhradně barokní či ještě starší vánoční a adventní písně. Vzhledem k tomu, že bylo vystoupení natáčeno, budou zde brzy dodány odkazy na jednotlivá videa.

Na závěr ještě připojuji rozhovory a medailonky členů sboru, které letos vyšly v inovinách Slezské univerzity - holt jsme téměř jako rockové hvězdy - hlavně Hynek, jehož jméno fanoušci vykřikují na našich koncertech:)


Jak vidíte, jsme sice každý úplně jiný, ale spojila nás radost ze zpěvu a doufáme, že se další studenti s podobným zájmem připojí i v letošním roce. Není nutné jakékoli větší hudební vzdělání - jsme historici, filozofové, fyzici, matematici, informatici, všeobecné sestry, atd. a kdokoli je u nás vítán. Tvoříme dobrý kolektiv a máme skvělou a milou sbormistryni, není se čeho bát a stačí jen přijít na některou z našich zkoušek, třeba již 13. ledna v 18:00 na Olbrichovu 25 a můžete zpívat s námi:)

Ještě jednou přeji vše nejlepší do nového roku 2015 a doufám, že se s Vámi uvidíme ať už na zkouškách, nebo na našich koncertech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama