Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Wokalny dialog, část I., OPAVA

3. září 2012 v 10:33 |  Aktuálně
Ještě ani nezačal semestr a kolem našeho sboru se začínají dít věci. O tomto víkendu se konala první, česká část workshopu nazvaného Wokalny dialog, který je letos poprvé pořádán v rámci polského festivalu sborového zpěvu Rybnicka Jesien Choralna.

Tak se tedy v tuto sobotu a neděli sešly dva sbory z českého a dva sbory z polského Slezska, aby spolu nacvičily repertoár na koncert, který se bude konat v listopadu v Rybniku. Před prací však bylo třeba posilnit žaludky něčím dobrým - co kdyby nám pak falešně kručelo v břiše? Takže jsme naší pěveckou integraci zahájili obědem v místním stravovacím zařízení, které snad mnozí studenti Slezské univerzity poznají:)Čekání na dezert:)

Poté následoval přesun na církevní konzervatoř, jež poskytla sborům zázemí své zkušebny. Zde došlo k oficiálnímu přivítání a seznámení s organizátory a posléze i s ostaními sbory. Kromě našeho sboru se za českou stranu účastnil Pěvecký sbor Bernardini v Břidličné. Za naše polské sousedy pak domácí rybnický Cantate Deo a dále Chór Mieszany im. J. Słowackiego z Radlina. Naše sbormistrině Vlaďka musela být potěšena, když zjistila, že ostatní sbory vedou taktéž ženy (holt máme k té hudbě asi blíže:).

Počáteční šrumec v naší dočasné zkušebně.

Aby došlo alespoň k lehkému genderovému vyrovnání, seznámil nás se skladbami českých autorů (ovšem nutno podotknout, že obě jsou v latině) sbormistr působící na církevní konzervatoři v Opavě, MgA. Jiří Šikula. Vzal to pěkně z ostra, jen jsme obdrželi noty, už jsme měli zpívat daný kus společně až kam to půjde. Jednalo se o barokní fugu Bohuslava Matěje Černohorského (1684-1742) Laudetur Jesus Christus (komorní provedení si můžete poslechnout zde - http://www.youtube.com/watch?v=F_5Kk2QfaEE&feature=related ). Někteří vydrželi zpívat poměrně dlouho, těžko říci, zda měli skladby nacvičené předem, či tak bravurně ovládali zpěv z not. Za nás hrdě nesla zástavu alespoň Vlaďka, ostatní se pokoušeli držet sousedů, jiných se začala zmocňovat panika, zda náhodou pořadatelé nezapomněli uvést, že pro účast na workshopu je třeba umět zpívat z not. Naštěstí se ukázalo, že většina rozhodně touto schopností neoplývá, a tak se dostaly na pořad dne dělené zkoušky, kde se každý hlas seznámil se svým partem.Pan dirigent Jiří Šikula sledován z povzdálí svými polskými kolegyněmi.


Rychlé střílení naslepo do zadních řad.

Formou dělených zkoušek jsme pracovali i po krátké pauze, to už se nás ale ujala polská sbormistryně Beata Borowská, jíž připadl úkol nacvičit s námi dvě skladby polských autorů. Skladba Jana Wincenty Hawela Hymn do Matky Bozej Pszowskej Usmiechnietej byla, jak již napovídá název, v polštině a mnoho naších polských spolupracovníků se těšilo, jak si na ní vylámeme jazyky. Musím říci, že nás, povětšinou rodné Slezany, dost podcenili a tu radost jsme jim neudělali:) Druhá skladba již byla v mezinárodní angličtině, nesla jméno Autograf a její zhudebnění pochází z pera Jacka Glenze (jehož autorský koncert včetně této písně jsme si mohli vyslechnout před dvěmi lety v Rybniku, vy si ji můžete poslechnou zde - http://www.youtube.com/watch?v=xWFabban0-E&feature=relmfu ). To už se ale blížil večer, a tak jsme se v osm hodin přesunuli na večeři a jelikož pracovním povinnostem v rámci tohoto víkendu nebyl konec, většina členů se také zodpovědně odebrala na kutě.

Hymnus věnovaný usmívající se Panně Marii Pszowské, jedna z naších společných skladeb.

V neděli o půl desáté jsme pokračovali se zkoušením polských skladeb, paní Beata dbala zvláště na krásný přednes a výraz, tak doufejme, že se nám vše do listopadových dnů nevytratí z hlavy. Pak si nás opět vzal pod ochraná křídla pan dirigent Šikula, který s námi počal nacvičovat části Sanctus a Benedictus z Misa Brevis od Zdeňka Lukáše (opět možnost poslechu - http://www.youtube.com/watch?v=_IxEwlcq1AM a http://www.youtube.com/watch?v=7YCP9Zbwi68 . Nejprve jsme se ovšem rozdělili po hlasech, abychom alespoň zběžně poznali svůj part. Za sebe musím říct, že Zdeněk Lukáš byl rozhodně o dost jednodušší než barokní fuga, na které asi bude ještě hodně práce:) Do konce workshopu se nám podařilo v rámci možností skladby Zdeňka Lukáše alespoň cvičně nastřelit, i když zde s prací rozhodně také nejsme hotovi. Po náročném dopoledni jsme poděkovali všem sbormistryním a jednomu sbormistrovi a odebrali se na naprosto zasloužený oběd. Tím skončila první část naší spolupráce. Teď nás čeká samostatné pilování skladeb, abychom byli připraveni na konečné secvičení a slavnostní koncert v rámci rybnického sborového festivalu. Takže Polsko, už se těšíme:)

Závěrečné poděkování všem zúčastněným, obzvláště pořadatelům a sborovému vedení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama