Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Září 2012

DŮLEŽITÉ: Nadcházející koncerty

21. září 2012 v 16:07 Aktuálně

Včera se odehrála první skutečná sborová zkouška. V říjnu nás čeká hned několik vystoupení, proto bude účast na zkouškách velmi důležitá, abychom se po prázdninách dokázali perfektně secvičit. Jelikož se všechny koncerty konají v dopoledních hodinách, kladla nám Vlaďka na srdce, abychom jí co nejdříve sdělili, kdo se bude účastnit a kdo nemůže, aby případně upravila chystaný repertoár podle zastoupení v jednotlivých hlasech - čím dříve jí dáte vědět, tím lépe.

Jedná se o tyto termíny:

Pondělí 8. 10. v 13:00 Slavnostní zahájení akademického roku v sále minoritského kláštera

Sobota 13. 10. dopoledne 10:00 Svatba našich členů v Raduňské oranžerii

Neděle 21. 10. odpoledne 17:00 Koncert v kostelíku v Deštném

Ještě jednou prosím, dejte Vlaďce co nejdříve vědět, zda budete nebo nebudete v těchto termínech vystupovat.

Wokalny dialog, část I., OPAVA

3. září 2012 v 10:33 Aktuálně
Ještě ani nezačal semestr a kolem našeho sboru se začínají dít věci. O tomto víkendu se konala první, česká část workshopu nazvaného Wokalny dialog, který je letos poprvé pořádán v rámci polského festivalu sborového zpěvu Rybnicka Jesien Choralna.

Tak se tedy v tuto sobotu a neděli sešly dva sbory z českého a dva sbory z polského Slezska, aby spolu nacvičily repertoár na koncert, který se bude konat v listopadu v Rybniku. Před prací však bylo třeba posilnit žaludky něčím dobrým - co kdyby nám pak falešně kručelo v břiše? Takže jsme naší pěveckou integraci zahájili obědem v místním stravovacím zařízení, které snad mnozí studenti Slezské univerzity poznají:)Čekání na dezert:)

Poté následoval přesun na církevní konzervatoř, jež poskytla sborům zázemí své zkušebny. Zde došlo k oficiálnímu přivítání a seznámení s organizátory a posléze i s ostaními sbory. Kromě našeho sboru se za českou stranu účastnil Pěvecký sbor Bernardini v Břidličné. Za naše polské sousedy pak domácí rybnický Cantate Deo a dále Chór Mieszany im. J. Słowackiego z Radlina. Naše sbormistrině Vlaďka musela být potěšena, když zjistila, že ostatní sbory vedou taktéž ženy (holt máme k té hudbě asi blíže:).

Počáteční šrumec v naší dočasné zkušebně.

Aby došlo alespoň k lehkému genderovému vyrovnání, seznámil nás se skladbami českých autorů (ovšem nutno podotknout, že obě jsou v latině) sbormistr působící na církevní konzervatoři v Opavě, MgA. Jiří Šikula. Vzal to pěkně z ostra, jen jsme obdrželi noty, už jsme měli zpívat daný kus společně až kam to půjde. Jednalo se o barokní fugu Bohuslava Matěje Černohorského (1684-1742) Laudetur Jesus Christus (komorní provedení si můžete poslechnout zde - http://www.youtube.com/watch?v=F_5Kk2QfaEE&feature=related ). Někteří vydrželi zpívat poměrně dlouho, těžko říci, zda měli skladby nacvičené předem, či tak bravurně ovládali zpěv z not. Za nás hrdě nesla zástavu alespoň Vlaďka, ostatní se pokoušeli držet sousedů, jiných se začala zmocňovat panika, zda náhodou pořadatelé nezapomněli uvést, že pro účast na workshopu je třeba umět zpívat z not. Naštěstí se ukázalo, že většina rozhodně touto schopností neoplývá, a tak se dostaly na pořad dne dělené zkoušky, kde se každý hlas seznámil se svým partem.