Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Ohlédnutí za rokem 2011, část II

30. prosince 2011 v 12:20 |  Letopisy
Pokračování včerejšího článku Ohlédnutí za rokem 2011, část I


Září 2011

Ještě ani nezačal semestr a my už měli napilno, první zkouška proběhla hned první zářijové úterý a víkend na to jsme strávili v Beskydech - ne však kocháním se nad místními krásami, ale ryze pracovně. Připojil se k nám i pan dirigent Snítil ze Slezského divadla, aby se na dělených zkouškách ujal mužské části sboru. A tak se chatou nesly tóny hymnu Stabat Mater Speciosa a v čase odpočinku pak lidové písně, neboť odjezd do Barcelony se neodvratně blížil. Někteří sboristé se ukázali jako neúnavní pěvci ještě hluboko po půlnoci, o to žalostnější ale pak byly naše ranní výkony:).

19. 9. jsme nasedli na autobus směr Barcelona. O tom, jak jsme se tam měli, se nebudu dlouho rozepisovat, neboť si vše můžete přečíst v samostatných článcích:


Sluší se ovšem uvést, že jsme se nevrátili s prázdnou - Vlaďčino úsilí i naše snaha - nic z toho nepřišlo nazmar a sbor se vrátil s oceněním nejvyšším - zlatým pásmem.

Říjen 2011

Soutěží v Barceloně pro nás ale práce zdaleka neskončila - jen jsme se doma aklimatizovali, čekalo nás vystoupení v rámci zahájení akademického roku. Tentokráte nebylo jen tak ledajaké, jelikož Slezské univerzitě připadla ta čest, aby byl na její půdě zahájen akademický rok pro celou republiku. A tak se 3. října Opava pro jednou stala centrem a sjeli se zde nejen nejvyšší představitelé všech českých univerzit, ale také význační politici. Bohužel, mnozí sboristé v rámci aklimatizačního procesu onemocněli, přesto jsme se snažili, seč jsme mohli, abychom nepokazili dojem avizovaného zlatého sboru z Barcelony:).

Převzato z http://www.facebook.com/photo.php?fbid=256371187739487&set=a.256370627739543.62204.253751954668077&type=3&theater

Pak zde bylo také oratorium. Klasické zkoušky šly na nějakou dobu stranou a začaly zkoušky dělené, posléze zkoušky s divadelním sborem (více si opět můžete přečíst na blogu - http://slezska-univerzita-zpiva.blog.cz/1110/divadelni-zkouska ).

Z čehož vyplývá, že v měsíci říjnu spatřil světlo světa i tento blog. Snad se nám podaří naplnit jeho osvětový úkol a časem přestaneme býti salesiány:).Listopad 2011

Dopilovávají se poslední finesy vánočního oratoria, zkouška s orchestrem, generálka - a 6. listopadu je celé dílo slavnostně uvedeno v nádherném prostředí kostela sv. Václava v Opavě. ( http://opavsky.denik.cz/kultura_region/divadlo-a-univerzita-spolecne-predstavuji-franze-l.html )


Další repríza následovala 11. listopadu v ludgeřovickém farním kostele - zde se můžete podívat na reportáž z koncertu:

Listopad jsme zakončili naším prvním samostatným vánočním koncertem, který proběhl na vánočních trzích v Opavě. Vystupovali jsme v rámci oficiálního programu, ve kterém nám byla vyhrazena hodina času. Bohužel, kvůli časovým nárokům následujícího vystupujícího jsme museli nakonec několik skladeb vynechat. Převážná většina jich byla oproti dalším vystoupením laděná svátečně - což přítomné publikum až na výjimky kvitovalo s povděkem. Srdečné náladě jistě napomohly i blízké stánky s všelikým občerstvením, které onoho mrazivého dne přišlo skutečně vhod.


Prosinec 2011

Ani sváteční čas nám nedovolil zpomalit nasazené vražedné tempo, právě naopak, s adventem povinností sboristům (třebaže velmi milých) vždy přibude.

První adventní neděli jsme vystoupili v malém farním kostelíku v Branticích. Přes obrovskou zimu byly kostelní lavice zaplněné a bylo vidět, že se náš program líbil. Kostel měl krásnou akustiku a sváteční atmosféru a Vlaďka vybrala repertoár na tento koncert skutečně s citem. Nejvíce nás asi potěšilo, že jsme s úspěchem zvládli premiéru překrásné duchovní skladby Jesu Dulcis, přestože nám dříve na zkouškách dávala velmi zabrat. Po koncertě jsme byli odměněni dobrým jídlem a vřelými slovy místních obyvatel.

Hned o dva dny později, 6.12., se sbor vydal na Slavnostní zasedání senátů a vědeckých rad Slezské univerzity, která se konala v Karviné. Při této příležitosti byly význačným osobnostem naší Alma mater udíleny pamětní medaile. A proč to zmiňuji? Medaili za zásluhy o rozvoj sboru a reprezentaci univerzity obdržel i náš vedoucí, Petr!

Vystoupení na akademickém dni v Karviné bylo z celého etalonu nejkratší, pouhých pár skladeb na závěr zasedání. Po odeznění závěrečného Gaudeamus Igitur následovalo pohoštění na akademickém rautu a odjezd zpět do Opavy. Jako správní závisláci jsme zpívali celou cestu zpět, a jelikož naši zpěváci byli rozeseti mezi spolucestujícími akademiky, jistě si cestu užívaly obě strany.

Převzato z: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=288820424494563&set=a.288820014494604.67947.253751954668077&type=3&theater

Ve středu se Komorní sbor vydal do domova seniorů v nedalekém Slavkově u Opavy. Byli jsme velmi srdečně přijati, obecenstvo bylo nadšené. I my ve sboru jsme prožívali obdobné pocity, neboť společenská místnost, která byla dříve nádvořím malého zámečku, oplývala skutečně ojedinělou akustikou. Naposledy (?) si s námi zpívala Míša. Po vystoupení přišel Mikuláš, guláš, slivovice a koláče:)

Ve čtvrtek a pátek se konaly dva výjezdy s divadelním sborem a orchestrem, oratorium se provádělo v Bruntále a Kravařích, obojí v chrámových prostorech. V Bruntále bylo velmi chladno, navíc napadl sníh - my, nic netušíc, obuli jsme polobotky a podpatky. Naštěstí jsme se ohřáli na faře, kde bylo naopak velmi příjemně. V kostele pro hudebníky velmi málo prostoru, ale vešli jsme se. Pan dirigent Snítil stál příznačně za oltářem. I přes zimu přišlo poměrně hodně diváků. To byl zážitek!

V Kravařích na nás čekalo nemalé překvapení - jelikož je kostel o dost větší než třeba v Ludgeřovicích či v Bruntále, panovaly zvláště mezi kravařskými rodáky obavy, že kostel možná bude působit poloprázdně. O to více nás potěšilo, že téměř všechna místa k sezení, kromě těch úplně vzadu, byla obsazena. Zde se opět můžete podívat na reportáž, tentokráte nás i jmenují:)


Po posledním předvedení vánočního oratoria jsme se ještě odebrali na sborový večírek, kde jsme celý rok náležitě oslavili.

Závěrečnou tečkou za našimi koncerty v roce 2011 bylo tradiční Zpívání na schodech. Snad jsme se zrovna trefili do nějakého nevhodného termínu, kdy buď byli všichni pryč, nebo naopak všichni zrovna psali zápočty, protože diváků přišlo mnohem méně než v minulém roce, ale i to se někdy stane.

Převzato z: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=292040250839247&set=a.292040244172581.68381.253751954668077&type=3&theaterNa závěr bych asi řekla jen to, že bych si přála, aby byl příští rok taky tak bohatý na hudební zážitky, na zajímavou spolupráci, na nové výzvy. Abychom se jen neohlíželi po úspěších tohoto roku, ale abychom se dokázali posunout zase o krůček dále, protože tento rok jsme si dokázali, že s pílí, s láskou k hudbě a pod Vlaďčiným trpělivým vedením zvládneme víc, než jsme si vůbec mysleli.

Děkujeme univerzitě za podporu a zázemí, Petrovi a Vlaďce za vedení sboru a taky všem sboritům, protože bez nich by to přece nešlo:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama