Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Ohlédnutí za rokem 2011, část I

29. prosince 2011 v 14:59 |  Letopisy

Jak už to tak bývá, konec roku se vždy stává dobou bilancování. Na tomto blogu nechceme zůstat pozadu ve všeobecném trendu, a tak se s námi v tomto článku můžete podívat, jak probíhal rok 2011 optikou Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity.

Leden 2011

Zkouškové období začíná nejen studentům, ale také sboristům. Přestože účast na zkouškách bývá v této době vždy menší, jelikož mnozí sboristé by museli kvůli jedné dvouhodinové zkoušce přejet půl republiky, je tento "oddechový" čas velmi důležitý, neboť právě tehdy se často začínají zkoušet nové skladby, které pak sbor zařazuje do svého repertoáru. To, jak se ukázalo později, mělo pro nadcházející rok 2011 platit dvakrát větší měrou, neboť nás čekaly věci neočekávané...
První zkouška sboru proběhla 11. 1. 2011 v obvyklém čase 18:00 a na obvyklém místě - ve zkušebně sboru na Olbrichově ulici.

Únor 2011

Tento měsíc byl pro další činnost sboru zlomovým - nejprve jsme se dozvěděli o nabídce spolupráce se Slezským divadlem na nastudování velkého díla Franze Liszta - Oratoria Christus (tehdy jsme si ještě mysleli, že budeme muset nacvičit naráz všechny části, které dohromady trvají přes tři hodiny a part sboru je hodinový).

O týden později nás Petr informoval, že by sbor mohl vyjet na mezinárodní soutěž Europe and it's songs do Barcelony - pokud tedy bude dostatečná účast. Zatímco u Lisztova oratoria jsme byly poněkud rezervovaní, jelikož nastudování hodinového partu se nám zdálo nemožné, tuto nabídku přijal sbor s okamžitým nadšením - i když si všichni uvědomovali, že čistě lidové písně nejsou zrovna základem našeho repertoáru, ale to hodlala Vlaďka brzy změnit.Březen 2011

Nádále zkoušíme nový repertoár, ke kterému se přidávají lidové písně - přestože sbor má v repertoáru nádherné skladby na lidové motivy z pera Antonína Dvořáka, pravidla soutěže nedovolují takovéto písně interpretovat. Začínáme se také připravovat na první koncerty.

Duben 2011

Sbor se tento rok poprvé představil akademické veřejnosti na slavnostní inauguraci nového děkana filozoficko - přírodovědecké fakulty prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc.

Následoval koncert určený širokému publiku - tradiční vystoupení na velikonočních trzích na Horním náměstí v Opavě, kde měly premiéru první skladby, kterými jsme plánovali zabojovat o několik měsíců později v Barceloně.

Tento měsíc je také již najisto potvrzena naše účast na Lisztově oratoriu.

Květen 2011

Na červen je plánován velký samostatný koncert, a tak zkoušíme a zkoušíme - noví sboristé se doučují starší skladby a mazáci si je oprašují, aby byl výkon stoprocentní a aby bylo jasné, že si účast na mezinárodní soutěži zasloužíme a nepojedeme tam dělat naší univerzitě žádnou ostudu:)

Červen 2011

Velký koncert je tady - je nazván Vivat - crescat - floreat (což znamená, a latiníci, buďte shovívaví, pokud jsem si to špatně zapamatovala - ať žije, roste a vzkvétá). Byl spojen s křestem našeho druhého cd nosiče, který jsme nahráli v roce minulém, a přes tradiční dusno v minoritském sále, kdy mnozí sboristé bojují téměř o dech, se vydařil. K tomuto koncertu existuje fotodokumentace Davida Bernarda, o niž vás rozhodně nemohu ochudit:)
Všechny fotky si pak můžete prohlédnou zde - http://110614_koncert.davidbernard.cz/index.html

Následovalo malé vystoupení na předávání maturitních vysvědčení obchodní akademie a sbor si tak vyzkoušel akustiku Slezského divadla.

Poslední červnový víkend byl věnován přípravě na barcelonskou soutěž, ale hlavně Lisztovi a jeho oratoriu - naštěstí se nakonec jednalo jen o první vánoční část, ale i přesto bylo všem jasné, že jsme si ukousli skutečně veliké sousto a pomalu jsme se začli těšit (někteří snad obávat), jak pro nás tato výzva dopadne.

Převzato z: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1903345142530&set=a.1903342582466.2102237.1208761698&type=3&theater

Červenec 2011

Prázdniny jsou takovým mezičasem a zaslouženým odpočinkem. Sboristi se rozlétnou po celé republice do svých domovů a tráví čas na dovolených po celé Evropě. Přesto byly tyto prázdniny stejně jako minulý rok narušeny událostí, na které se část sboru sešla. Svatba je událost veselá a zpěv k ní rozhodně patří, zvláště, když se vdává sboristka:)
Srpen 2011

Pověstný klid před bouří.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama