Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Listopad 2011

Pozvánka na vánoční koncerty - první již zítra!

28. listopadu 2011 v 20:23 Koncerty
Tak jsem tak dlouho odkládala článek o samostatných vánočních koncertech Komorního sboru Slezské univerzity, aby byl co možná nejaktuálnější, až jsem si s hrůzou uvědomila, že první koncert je za dveřmi a já ještě článek nenapsala:)
Nezbývá, než dohnat tento trestuhodný rest na poslední chvíli.
S blížícími se vánočními svátky nastává sboristům hektické období - nejen, že je třeba se připravovat na zápočťák (ať už v pozici studenta či vyučujícího), ale je také nutné nacvičit nové či oprášit starší písně s vánoční tématikou. Přestože byl tento rok mimořádně nabitý, stihla s námi Vlaďka nacvičit několik nových koled, které vždy tvoří základ vánočních vystoupení. Část repertoáru se ovšem vždy obměňuje, a proto bude každý z koncertů trochu jiný.

Poprvé nás budete moci vidět a slyšet již zítra 29. 11. 16:00 na vánočních trzích, které se konají v Opavě na Dolním náměstí. Na trzích sbor vystupuje pravidelně a repertoár je složen téměř výhradně z vánočních písní a koled, s občasným zabroušením do jiných žánrů.

foto: http://www.chosee.estranky.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vanocni-trhy---opava-2006/

V neděli 4. 12. v 15:00 vystoupíme se speciálním adventním programem ve farním kostele v Branticích
u Krnova. Vzhledem k místu konání se bude skládat převážně z duchovních písní.

7. 12. potěšíme svým zpěvem seniory na neveřejném vystoupení ve Slavkově.

Nezapomeneme ani na naši almu mater - kromě krátkého vystoupení na slavnostním zasedání senátu 6.12. v Karviné zpříjemníme výuku studentům již tradičním Zpíváním na schodech 13.12. v 10:30 v budově na Masarykově třídě.

Samozřejmě vystoupíme ještě na Lisztovských koncertech - 8. 12. 17:00 v kostele Nanebevzetí panny Marie
v Bruntále a 9.12. 17:00 v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích.


Vox populi

27. listopadu 2011 v 12:21

Když jsem uvažovala, jak pojmenovat tento "článek", vzpomněla jsem si na pořad, který kdysi dávno vysílala televize Nova. Pamatujete si na lidi natěsnané v malé budce, kteří se mohli vyjádřit k čemukoli? Nechci po vás sice, abyste se nacpali do budky, ale budu moc ráda, když projevíte svůj názor.

Co Pavla dopsala druhou část článku o Barceloně, máme trošku útlumové období. Ne, že bychom nic nedělali, a ve sboru se nic nedělo. V brzké době vyjdou univerzitní noviny a pokud Bůh dá (ehm, v tomto případě spíše pan redaktor:), měly by se v nich objevit hned tři články o našem sboru. Nejzajímavější bude jistě rozhovor s Vlaďkou z pera našeho hlavního meteorologa Jirky Sedláčka. Proto neváhejte, a jakmile uvidíte nové vydání univerzitních novin, určitě si ho tentokrát přečtěte, i když to běžně neděláte.

A teď už co se týče toho hlasu lidu - máme několik námětů na další články, které by se mohly na blogu objevit, a docela by nás zajímalo, o jaký byste stáli nejvíce. Pokud máte jiný nápad na článek, napiště nám jej do komentáře, kde můžete také napsat, jak jste spokojeni s tímto blogem. V komentářích se může vyjádřit také k fotogalerii. Zatím v ní naleznete jen fotky, které jsou přímo součástí článků. Zajímalo by nás, zda byste v ní uvítali i fotky navíc, nebo to takto stačí.

Na závěr jsem si nachystala takový průzkum, který se netýká blogu, ale sborových skladeb. Jelikož se blíží Vánoce, zajímalo by mne, jakou z vánočních skladeb, které máme v repertoáru, máte nejraději (ať už jste sboristé, nebo posluchači).
Bohužel, protože blog neumožňuje uveřejnit více anket k jednomu článku, je anketa o vánočních písních umístěna v pravém menu a anketa o článcích se zobrazí při otevření tohoto příspěvku nad komentáři (nebo když kliknete na přidat komentář). Snad obě naleznete:)

Budu se těšit na vaše hlasy a názory:)

Europe and it´s Songs, 19.-26.9. 2011, Barcelona, Španělsko. Část 2.

16. listopadu 2011 v 23:35 | Jednooká kronikářka |  Letopisy

Opava útočí


... aneb dlouho, dlouho očekávané dokončení příběhu o Barceloně, jehož první část si můžete přečíst zde - http://slezska-univerzita-zpiva.blog.cz/1110/europe-and-it-s-songs-19-26-9-2011-barcelona-spanelsko-cast-1

Čtvrtek měl být nejnáročnější, probíhala soutěž. A tak naše sbormistryně Vlaďka nařídila přísný odpočinek a mimo zkoušku hlasový klid. Povětšinou nevyspalí a z horka umoření sboristé moc neprotestovali ani proti zákazu koupání v moři (a vykoupali se natajno). Místo moře jsme se tedy váleli u hotelového bazénu, četli a psali domů stohy pohlednic; jiní volno využili k návštěvě centra Calelly a nákupu suvenýrů. Odpoledne po zkoušce následoval výjezd na místo konání. Bohužel u kostela nebylo moc zázemí, tak se většina sboristů opět převlekla do koncertního už v autobuse, aby pak mohla zbytek dne trpět. Černá barva naší skupiny přitahovala nejen slunce, ale i pohledy.


OOO aneb Opět o Oratoriu

13. listopadu 2011 v 14:22 Koncerty
V pátek proběhl druhý koncert oratoria v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. I když si myslím, že takovou atmosféru, jaká byla ve sv. Václavu, již nikde nezažijem (ano, přiznávám, že jsem milovníkem obitých památek a oprýskaných fresek), přesto přineslo toto vystoupení v prostředí malovaného novogotického kostela opět něco nového. Tentokráte se totiž sborový výstup natolik povedl, že jsme si vysloužili neočekávaný potlesk publika v celém kostele a i na panu dirigentovi bylo vidět, že je s námi spokojen, neboť vyslal směrem ke sboru symbolický polibek:)

Premiéra oratoria je za námi

8. listopadu 2011 v 8:28 Aktuálně
Dnes jen velmi krátce - v neděli proběhla premiéra oratoria Christus, čehož si všimly i místní noviny - viz http://opavsky.denik.cz/kultura_region/divadlo-a-univerzita-spolecne-predstavuji-franze-l.html

A je tu generálka - finišujeme!

5. listopadu 2011 v 19:31 Aktuálně
Naše několikaměsíční snažení pod vedením Vlaďky a pana dirigenta Snítila jde do finále. Už zítra ve čtyři hodiny odpoledne se má v kostele Sv. Václava v Opavě konat slavnostní premiéra vánoční části Lisztova oratoria Christus. Při té příležitosti si dovoluji uveřejnit pár snímků ze společných zkoušek s divadelním sborem a orchestrem, které se konaly v posledních třech týdnech.

Práce to byla velmi náročná, ale krásná. Tak nám držte palce!