Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Europe and it´s Songs, 19.-26.9. 2011, Barcelona, Španělsko. Část 1.

20. října 2011 v 21:13 | Jednooká kronikářka |  Letopisy

TAM A ZASE ZPÁTKY

Jak jste se dozvěděli z předchozího článku, Komorní sbor Slezské univerzity se vydal na mezinárodní festival Europe and it´s Songs, Internacional Folksong Choir Festival, který probíhal 20.-24. září tohoto roku v Barceloně. Výprava to sice byla ryze "pracovní," nicméně ani tak jsme nebyli oproštěni různých radostí, kterých je náruč hlavního města Katalánska plná.
Nejdříve jsme se ale museli do Barcelony nějak dopravit. Aby to bylo zábavnější, byl zvolen autobus. Neopakovatelná atmosféra družného veselí, kolotoč občerstvení všeho druhu, drncání a hučení kol po asfaltu, noční tuleníčko - tomu jsme nemohli odolat.


Cesta trvala dvacet sedm hodin. Čas jsme si krom výše zmíněných činností krátili vědomostní hrou Česko (s úspěchem jsme ji doplnili souborem vlastních záludností) a hlavně zpěvem (nemoc z povolání). Největším úspěchem nám byl potlesk náhodných lidí na kterémsi odpočívadle, kde jsme přesně podle plánu pilovali soutěžní program, který mimochodem obsahoval takové nesmrtelné pecky našeho ansámblu, jako Prší prší, Irish Blessing (se šarmantním lamačem srdcí porotkyň jakožto sólistou), Za naším huménkem, Tolita toten, Ty Ukvalsky kosteličku (z regionálně nejbližšího Lašska) a nakonec vyčerpávající Ó lásko, lásko.


***
S hlasy mírně podlomenými masivní klimatizací jsme v úterý dorazili do Calelly, našeho útočitě, z kterého jsme každý den absolvovali povinný výlet na soutěž. Za hrdinství při cestě následovalo půldenní volno, které jsme si užili na pláži, procházkách a následně s chladivým krémem po opalování na spálených lebkách. A to Jirka Sedláček - dvorní meteorolog výpravy - prorokoval, že další dny bude hůř (tepleji). Večer nás poprvé konfrontovala španělská kuchyně. Nejoblíbenějším chodem výpravy se stal žlutý/červený meloun, jehož neotřesitelnou pozici nedokázalo za celou dobu našeho pobytu nic ohrozit.
***
Středa byla dnem zahájení festivalu, ale ještě před jeho zahájením jsme se stali součástí obrovské turistické mašinerie, a poznávali cokoliv, co bylo k vidění. Bohužel časové možnosti jsme měli omezené, i tak jsme ale stihli ty největší atrakce, které Barcelona nabízí, byť poklusem. Hned ráno jsme začali chrámem Sagrada Familia, který se podle sebraných fotoalb stal nejvděčnějším objektem našich objektivů. Rozchod byl požehnáním hlavně pro některé kafeholické členy, kteří nasavše kofeinu, stali se hned usměvavějšími a fotogeničtějšími. Na další stanoviště jsme se přesunovali s dočasně deformovanými krčními obratli.Z mírně bizardního Parku Güell jsme si odnesli zásadní poznatek - Barcelona a Antonio Gaudí jedno jsou. Jeho domečky jako z marcipánu, terasy se sloníma nohama, všudypřítomné mozaiky a originální řešení veřejného prostoru Písečné náměstí-Síň sta sloupů na mě udělalo velký dojem. Síň pro nás byla obzvlášť důležitá. Vlaďka potřebovala zjistit naši aktuální použitelnost, a tak jsme na nejrušnějším možném místě uspořádali krátkou zkoušku a zažili pocit slavných celebrit; poblíž se zrovna nacházel japonský zájezd. Následně jsme uspořádali ještě "velké ztracení" (rozprchli jsme se a pak nemohli najít), fotohon na místní divoké andulky a nakonec handl s všudypřítomnými prodejci suvenýrů, který se ovšem málem nepovedl, neb zrovna začala policejní šťára a chlapíci měli co dělat, aby zavčas naskákali do dostatečně hlubokých keřů.Autobus nám umožnil vidět zbytek nejznámějších Gaudího počinů a zajímavých míst vidět v opravdu kosmické rychlosti, Pedreru, Dům Hrůzy, Universitu, Španělské náměstí, corridu a další cestou na horu Monjüic, která byla před dvaceti lety dějištěm letní olympiády. Tam jsme v šílené dvacetiminutovce prolétli areál sportovišť a pak ztečí obsadili na rychlý foto-stop Katalánské národní muzeum. Na Monjüicu jsme samozřejmě nevynechali vyhlídku, skupinové foto a útok holubů.

Pak už nás čekala pouze Ramblas v Barrí Gótic, protože v tamějším kostele St. Maria del Pí se konalo celé chórové klání, které právě večer začínalo. Ještě před srazem u chrámu se skupinka Míša-Míša-Pavla-Petra-Anička-Štěpánka trhla, a na Katalánském náměstí při honu na wc narazila na vyhlídkovou restauraci, kde jsme dobrovolně ochutnaly paellu a dortíky ze samoobslužné nabídky. Krevety ve zmíněném jídle i přes upravený stav stále měly oči, a tak jsme na sebe během konzumace spiklenecky mrkaly. Menší poprask jsme pro návštěvníky způsobily také tím, že jsme se hromadně vytrácely na zmíněné wc, z něhož jsme posléze vyšly jako nefalšované pohřební komando. Abych nezapomněla, části výpravy se podařilo dostat ke Čtyřem Kočkám, aby zkontrolovala, zda tam po naší předešlé sborové výpravě zanechali na naši věčnou připomínku pamětní desku. Bohužel se tak nestalo, ale pivo prý mělo říz "jako tenkrát."Po parném dni jsme se těšili na chládek chrámu - a zažili velké zklamání, vedro a dusno bylo uvnitř ještě horší než venku. Na veřejné zkoušce a následném zahajovacím koncertu sbor takticky zhodnotil soupeře, kterých bylo v naší kategorii jedenáct, a ve většině nevypadali, že by se chtěli vrátit bez medaile. A také jsme zjistili, že z České Republiky nejsme na soutěži sami, z Prahy přijely sbory Musica Oeconomica Pragensis a Collegium Cantatium. Mimochodem, vůbec netušili, že v Opavě je universita, natož sbor. Považovali nás za Salesiány (jasný důkaz, že musíme víc zapracovat na propagaci)!!

***

... Pokračování příště. ;-) a nebo zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Štěpánka | E-mail | 21. října 2011 v 11:02 | Reagovat

Opravdu moc povedena prvni cast nasi "vypravy za zlatem" a navic velmi podrobna, velky DIK, skvela prace :-)

2 Anička | 21. října 2011 v 11:23 | Reagovat

Upřímně jsme se pobavily a velice se těšíme na další část. :-D

3 Bezejmený člen sboru:) | 21. října 2011 v 19:03 | Reagovat

To nás těší!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama