Sbor přijímá nové členy! Kontaktujte nás na tomto blogu, facebooku nebo přijďte na některou z našich zkoušek, které se konají vždy v úterý v 18:00 v budově Slezské univerzity na Olbrichově ulici 25.

______________________________________________________________________________________________________

Divadelní zkouška

22. října 2011 v 23:32 | Levá ruka a noha Sbormistrova |  Aktuálně
Posunuli jsme se do další etapy našeho Lisztovského (naštěstí ne Sysifovského) snažení - ve čtvrtek totiž proběhla první zkouška s divadelním sborem v jejich domovské zkušebně. Zkouška byla očekávaná i obávaná, neb jsme si nebyli jistí, jak budeme znít po boku profesionálů. Nicméně, jak o přestávce prohlásil Petr: "Nevyhodili nás, je to dobré!"


A proč vlastně fušujeme do řemesla divadelníkům? Dávno tomu (na jaře), co náš sbor oslovil pan dirigent Snítil ze Slezského divadla, že by chtěl v Opavě v rámci dvoustého výročí narození Franze Liszta nastudovat a provést jeho nepříliš známé, ale o to krásnější oratorium Christus. Nebyli jsme prý jediní, na koho se obrátil, sbor z Ostravy se zřejmě zalekl tříhodinové stopáže celého kusu, z čehož sborový part trvá cca hodinu. I my jsme se velmi, velmi obávali, zda stihneme do listopadové premiéry vše nazkoušet (pravidelné zkoušky jsou jen dvě hodiny týdně); naštěstí jsme po několika týdnech zjistili, že pan dirigent plánuje provést pouze vánoční část oratoria. A tak jsme si oddychli, a abychom se moc nenudili, nazkoušeli jsme vedle Liszta repertoár na soutěž v Barceloně.

A teď něco málo k samotnému oratoriu Christus (tyto zajisté ověřené informace poskytli - strýček Google, tetička Wiki a pan dirigent Snítil, ne nutně v tomto pořadí) :

Dílo má tři části a jeho celé provedení trvá, jak už je zmíněno výše, něco přes tři hodiny. Liszt ho psal s většími či menšími pauzami téměř čtyři roky (1862-1866). Poprvé jej vcelku uvedl ve Výmarském protestantském chrámu o dalších šest let později. Kritikou bylo dílo označeno jako "nechutně katolický kus, který se ke všemu hrál v protestantském kostele." Během historie se provádělo velmi sporadicky nebo po částech. Ještě za Lisztova života jej v Petrohradě uvedl Rimskij-Korsakov a když se velikáni sešli osobně, svěřil se Korsakov s drobným "vylepšením." Když jeho sbor intonačně klesal, varhaník dokázal pohotově reagovat a aktuálně upravoval tóninu. Na to prý Liszt s potěšením kvitoval, "ano, my ve Výmaru to děláme také tak."
My ovšem i přes veškerou úctu k těmto klasikům klesat nehodláme. (Což ovšem prověří čas) ;-)

Spolu s divadlem zkoušíme první část - Vánoční oratorium, které má pět skladeb, z toho pouze dvě vokálně-instrumentální. Jak už napovídá název, tato část zpracovává příběh Kristova narození. Zde si můžete poslechnout hlavní sborové číslo Stabat Mater Speciosa (údajně jedno z pouhých dvou zhudebnění tohoto starého latinského hymnu, který tvoří radostný protipól mnohem známějšího Stabat Mater Dolorosa).A dojmy naší sbormistryně z první společné zkoušky? Předem musím říci, že už z dálky druhého altu bylo vidět, jak září. Připojit ji na Temelín, mohli by odstavit reaktor. ;-) Oratorium s námi zkoušela až dosud jako sbormistryně, nyní tuto práci zanechala na panu dirigentovi a paní sbormistryni Pešakové a zařadila se po bok našich mezzosopranistek. O přestávce se svěřila, jak moc je ráda, že může sbormistrovské starosti přenechat na někom jiném a pouze se nechat unášet melodií. Žádné hledání poklesků a nepřesností, nic. Naopak jí dnešní zkouška připomněla časy ve vysokoškolském sboru, kdy se stejně nadaným spolužactvem mohla interpretovat podobně obtížné skladby na stejně vysoké úrovni, jako divadelní sbor. Zkušenost a zážitek to tedy měl být hlavně pro nás. To měla Vlaďka pravdu, skladba měla rozhodně s více zpěváky úplně jiný rozměr; a forte - z těch mrazilo. Divadelní zkoušku jsme si tedy užili všichni.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jiří Sedláček | E-mail | 23. října 2011 v 12:40 | Reagovat

Nádhera je už to, že něco takového zpíváme.

2 Veronika | 23. října 2011 v 14:32 | Reagovat

Moc díky za článek, zkouška byla úžasná - s těmi dojmy při forte rozhodně souhlasím, už ať je úterý!:)

3 brides bridesmaid dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 6:42 | Reagovat

Hello. I found your blog using msn. This can be a really well written article. I am guaranteed to bookmark it are available returning to read much more of your useful info. Just post. I am going to certainly return.
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama